KULTURYSTYKA.PL > artykuły >

Opisy sterydów

Zapraszamy do naszego sklepu >>
 
Z uwagi na olbrzymią ilość środków anabolicznych, opiszemy jedynie te najpopularniejsze.

UWAGA: Redakcja serwisu nie popiera stosowania dopingu!
  
ZAŻYWANIE HORMONÓW/PROHORMONÓW
I INNYCH ŚRODKÓW DOPINGUJĄCYCH SZKODZI ZDROWIU
 
Żadne zawarte tu informacje nie mają charakteru instruktażowego i nie mogą być tak traktowane. Każdą uzyskaną tu informację należy skonsultować ze swoim lekarzem!


 
Z uwagi na olbrzymią ilość środków anabolicznych, opiszemy jedynie te najpopularniejsze.


Jeżeli szukasz opisu bardziej egzotycznego środka - www.anabolex.com 
Zastanów się, czy warto niszczyć zdrowie.
Zawsze jest alternatywa - suplementy
 

 

METANABOL/METANDIENON 

Metanabol (Metandienon, 17 alfa-metylo-androstendion)
Dianabol, pełna nazwa chemiczna 17 beta-hydroksy-17
metyloandrosta 1,4 dien-3on.
Formy leku dostępne w Polsce:
- tabletki po 1mg i 5mg; pakowane po20 sztuk.
Wybrane inne preparaty metandienonu: 
- Stenolon 5mg (Czechy)
- Naposim 5mg (Rumunia)
- Pronabol (Indie)
- Anabol Tablets 5mg (Tajlandia)
- Dianabol 5mg (USA)

Ze względów czysto praktycznych tabletki 1mg nie są stosowane w dopingu kulturystycznym. Również krem zawierający metandienon nie ma większego zastosowania w kulturystyce (z wyjątkiem leczenia trudno gojących się ran skóry, które mogły pojawić się w wyniku mechanicznego uszkodzenia powłok ciała). W medycynie krem stosowany jest w leczeniu m.in trudno gojących się ran, oparzeniach, odmrożeniach, w owrzodzeniach podudzi, w zmianach po rentgenoterapii i fizykoterapii. Tabletki natomiast mają zastosowanie m.in. w dużej grupie chorób z ujemnym bilansem azotowym (w chorobach jelit, w marskości wątroby) oraz w oparzeniach, w zanikach mięśniowych, w wyniszczeniu spowodowanym chorobami zakaźnymi np. AIDS, w niektórych chorobach nowotworowych, w anoreksji w stanach zwiększonego zapotrzebowania na białko i aminokwasy. Zwykle stosuje się go w dawkach 10-15mg dziennie czyli od 2-3 tabletek na 24 godziny. W niemieckiej instrukcji dołączonej do opakowania preparatu Dianabol zalecane jest stosowanie przez pierwsze 3-4 dni przyjmowania dianabolu 20mg dziennie - tabletki po 5 mg. Po czterech dniach zalecana dawka to 5-10mg dziennie w dwóch pojedynczych dawkach (dawki te mają zastosowanie w przypadku leczenia chorób przebiegających z ujemnym bilansem azotowym).
W instrukcji dołączonej do oryginalnego  rosyjskiego opakowania Metandrostenolonu czytamy m.in., że lek powinien być przyjmowany przed lub  w czasie jedzenia. Dawka dla dorosłych zwykle wynosi 10-15mg na dzień.
W niektórych wypadkach, przy wyraźnych wskazaniach lekarskich dawka może być zwiększona do 30-50mg dziennie, jednorazowo 10mg. Przy długotrwałym, przewlekłym leczeniu zalecana jest przez producenta dawka dobowa 5-10mg.
Czas leczenia Metandrostenolonem nie powinien przekraczać 4-8 tygodni, a przerwy pomiędzy cyklami leczenia powinny wynosić co najmniej 1-2 miesięcy. W czasie leczenia Metandrostenolonem powinny być przyjmowane z pokarmem odpowiednio większe ilości wartościowego białka zwierzęcego, węglowodanów, soli mineralnych, witamin. Lek powinien być chroniony od światła, przechowywany w temperaturze pokojowej lub niższej.

METANABOL JEST I CHYBA DŁUGO JESZCZE BĘDZIE NAJPOPULARNIEJSZYM ANABOLIKIEM W NASZYM KRAJU.  

Warto mieć na uwadze to, że jako doustny 17 alfa metylo-steryd jest w znacznym stopniu hepatotoksyczny szczególnie stosowany w większych dawkach niż to zostało podane wyżej (15mg na dobę) przez okres dłuższy niż 4 tygodnie. Dłuższe stosowanie zawsze powinno się odbywać z jednoczesną kontrolą tzw. wskaźników wątrobowych. Zwykle metandienon stosowany jest w cyklach łącznie z jedną z form domięśniowych testosteronu np: z Omnadrenem 250, Testosteronem prolongatum, lub Testosteronem propionicum. Metandienon jest bardzo zbliżoną budową chemiczną do związku pokrewnego testosteronu - metylotestosteronu. Zmiana wiązania na podwójne między 1, a 2 atomem węgla w cząsteczce powoduje, że w przeciwieństwie do metylotestosteronu, posiada znacznie silniej wyrażone właściwości anaboliczne, słabiej androgenne.

W związku z tym, że posiada jednak działanie androgenne wpływa na układ podwzgórze-przysadka-jądra hamując wydzielanie endogennego (własnego) testosteronu o ok.1/3. Silne właściwości anaboliczne powodują duży przyrost masy mięśniowej, szczególnie gdy jest łączony z testosteronem. Dianabol jest środkiem, który szczególnie łatwo aromatyzuje i konwertuje do estrogenów, a duży przyrost masy mięśniowej polączony jest z zatrzymywaniem w tkankach organizmu dużych ilości wody. Dlatego często w kulturystyce używany jest antyestrogen tamoxifen, który przyjmowany równolegle zmniejsza odkładanie wody i zapobiega ginekomasti. Dawka dzienna metandienonu dzielona jest na kilka dlatego, że związek ten posiada krótki okres półtrwania w organizmie. rozsądny wydaje się podział na 3-4 dawek na dobę przyjmowanych po posiłku. Istnieje forma dopuszczana do obrotu weterynaryjnego na rynku amerykańskim w formie zastzryków domięśniowych. Dianabol do wstrzykiwań produkowany jest przez meksykańską firmę i pakowany w buteleczki o pojemności 50ml. 1ml roztworu zawiera 25mg czynnego D-bolu. Okres półtrwania tej formy doustnej D-bolu w organizmie jest krótszy niż formy doustnej i wynosi ok. 1 godziny, a więc efekt anaboliczny również trwa bardzo krótko. Aby uzyskać jakikolwiek efekt anaboliczny stosując tę formę Dianabolu stosuje się częste wstrzyknięcia podskórne lub domięśniowe, nawet 6 razy dziennie, małych objętości płynu. Warto zaznaczyć, że po podaniu domięśniowym D-bol nie ulega inaktywacji w efekcie pierwszego przejścia przez wątrobę lecz dostaje się, z pominięciem wątroby od razu do tkanki mięśniowej. Nie jest przez to hepatotoksyczny i jest bezpieczniejszy m.in. dla kulturystów obciążonych wywiadem żółtaczkowym. Warto także zaznaczyć, że ze względu na drogę podania również dawki powinny być odpowiednio mniejsze.

DAWKI STOSOWANE W KULTURYSTYCE.
Większość źródeł podaje dawki od 15mg do 50mg na dobę, w zależności od stopnia zaawansowania i przede wszystkim wyjściowej masy ciała. Wyższe dawki niż 50mg na dobę wydają się zupełnie bezsensowne i mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych (np. wątroby, trzustki, nerek), a także inne niebezpieczne następstwa np. w postaci nadciśnienia, obrzęków, przeciążenia serca (przyrost wagi jest znacznie szybszy niż zmiany adaptacyjne krążenia, serce "nie nadąża" za szybkim wzrostem wagi ciała), łysienia, zmian zapalnych skóry, ginekomastii. To, że przytoczyłem dawki nawet 3 razy większe niż te, które są zalecane zwykle przez lekarzy nie oznacza wcale, że nie można sobie uszkodzić wątroby np. dawką 15mg metandienonu jeżeli wcześniej chorowaliście na wirusowe zapalenie wątroby lub jesteście szczególnie wrażliwi na ten lek. Przy wszelkich niepokojących objawach np. zmniejszeniu masy ciała zamiast powiększeniu, zażółceniu skóry, osłabieniu objawach podobnych jak w czasie przeziębienia nudnościach, wymiotach powinno się przerwać cykl i udać do lekarza.

Przestrzegam przed przyjmowaniem sterydów z jednoczesnym, nawet okazjonalnym, piciem alkoholu.     
 
Dianabol jest doustnym anabolikiem i często jest łączony z preparatami domięśniowymi. Najpopularniejszymi w polsce są domięśniowe formy testosteronu: Testosteron prolongatum Testosteron propionicum, Omnadren 250. Z preparatów zagranicznych: Deca-Durabolin, Sustanon, Testovir Depot, Winstrol Depot, Oxandrolone.

Dawka sterydów anaboliczno-androgennych powinna być dobrana indywidualnie, dla każdego przyjmującego z osobna, przez lekarza, który również będzie mógł monitorować stan pacjenta w czasie całego cyklu. Chcę w tym miejscu jasno stwierdzić, że przyjmowanie sterydów anabolicznych bez jednoczesnej opieki lekarskiej jest równie niebezpieczne jak wspinaczka wysokogórska bez asekuracji. Po kilu latach obserwacji jestem zdania, że sterydy anaboliczne, podobnie jak inne grupy środków farmakologicznych, używek, o potencjale silnie uzależniającym powinny, być pod kontrolą.

 Pierwszym środkiem anabolicznym, po który zwykle sięgają polscy kulturyści jest metanabol (dianabol). Metanabol jest doustnym sterydem anabolicznym, w kulturystyce używanym w formie tabletek po 5mg. Zwykle, niestety, bardzie dostępny jest na czarnym rynku jest pochodzący zza wschodniej granicy Metandrostenolon. Jego cena jest konkurencyjna w stosunku do polskiego preparatu dianabolu. Za 100 tabletek rosyjskiego D-bolu płaci się ok. 40zł za polski trzeba zapłacić ok. 60zł. Ale nie dajcie się zwieść cenie, nikt tak naprawdę nie wie co prócz właściwego D-bolu może zawierać rosyjski Metandrostenolon, przypuszcza się, że toksyczny dla wątroby, prawie zupełnie pozbawiony działania anbolicznego, 17 alfa metylotestosteron. Polski Dianabol ma dobrą opinię w kręgach kulturystycznych nawet w USA gdzie jego duże ilości znajdują się na miejscowym czarnym rynku. Często znajdowałem pochlebną opinię o nim w amerykańskich wydawnictwach poświęconych kulturystyce.
 

Autor - Jacek Czech
Przygotował - Spayky


Jest to testosteron cypionate . Produkowany jest przez firmę UpJohn Pharmaceuticlas i sprzedawany jest w buteleczkach o pojemności 10 ml . W każdym 1ml znajduje się 100 mg testosteronu . Jest on bardzo popularny , zarówno wśród kulturystów jaki i przedstawicieli sportów siłowych . Daje on dobre przyrosty , zarówno masy mięśniowej , jak i siły . Można go łączyć z innymi sterydami .

Przeważnie bierze się 200 mg tygodniowo , ponieważ utrzymuje się on w organizmie przez trzy do czterech tygodni .
Można go łączyć z innymi sterydami ( deca , winstrol , metanabol , primobolan , itd )
Powinno się go brać razem z antyestrogenem ( nolvadex , proviron ) .

W organizmie kulturysty wstrzykującemu sobie 200 mg cypionate raz w tygodniu ,  po trzech tygodniach uzbiera się około 600 mg tego środka , jest to wystarczająca ilość na spowodowanie ginekomasti

Powoduje również : trądzik zatrzymanie wody , utratę włosów , porost włosów u kobiet i inne objawy nabierania cech męskich

Przygotował - SCREAM

[email protected]


TESTOSTERON ENANTHATE 

Nazwy preparatów:
Testosteron prolongatum - 100mg/ml
Testoviron-Depot - 100mg/ml i 250mg/ml. 

Testosteron w medycynie jest często stosowany w postaci estrów z kwasami organicznymi o mniejszej (kwas propionowy) lub większej (kwas enantowy) cząsteczce. Testosteron enanthate jest obecnie najpopularniejszym obok cypionatu estrem testosteronu dostępnym przez kulturystów. W przeciwieństwie do cypionatu, wytwarzanego i popularnego prawie wyłącznie w USA, enanthat jest wytwarzany przez różne firmy farmaceutyczne na całym świecie. Najpopularniejszą formą są ampułki produkowane przez Schering.
 

W Polsce, na razie, najłatwiej osiągalny jest testosteron prolongatum. Enanthat jest długo działającą formą testosteronu podobną do cypionatu. Iniekcje brane 1 raz tygodniowo w dawkach 200-600 mg są najbardziej popularne u kulturystów. Enanthat daje bardzo silne efekty anaboliczne i równie silne efekty uboczne dla kulturystów efekty androgeniczne. Ponieważ jest to forma domięśniowa wskaźniki wątrobowe nie są tak podwyższone jak przy formach doustnych testosteronu (Mesteron). W medycynie preparat ten znajduje zastosowanie w leczeniu niektórych form impotencji, w zespołach pokastracyjnego braku jąder. Należy tu zauważyć, że przyjmowany przez zdrowych mężczyzn w bardzo dużych dawkach, przez krótki okres czasu może powodować odwracalną bezpłodność. U kobiet ma zastosowanie w leczeniu zaawansowanych form raka gruczołu piersiowego. Podany domięśniowo lub podskórnie ulega prawie w całości zmetabolizowaniu w wątrobie, a tylko ok. 1/4 jest wydalana z organizmu w połączeniu z innymi związkami. Testosteron enanthate jest stosowany przez tych kulturystów, którzy chcą osiągnąć szybki przyrost masy i siły nie licząc się przy tym z działaniami ubocznymi. Dawki dobowe u niektórych ciężarowców i przedstawicieli tzw. sportów siłowych mogą być często trudno wyobrażalne, a jednocześnie z punktu widzenia biochemii i fizjologii nieskuteczne i przynoszące jedynie straty finansowe i spotęgowane działania uboczne. Spotkałem chłopaka, który "robiąc masę" aplikował sobie codziennie po 4 ampułki enanthatu (400mg) przy wadze 100 kg przez okrągły miesiąc i zdaję sobie sprawę, że nie jest to jeszcze "rekord". Przy nawet niewielkiej wyobraźni można przecież przewidzieć do jakich spustoszeń w organizmie prowadzą takie dawki. Wyżej wspomniany kulturysta był nabrzmiały i "pełny wody" z trudem go poznałem pamiętając jeszcze z czasów, gdy ćwiczył bez anabolików. Jego twarz przypominała księżyc w pełni, poruszał się z trudem dlatego, że po przejściu kilkuset metrów ból obrzękniętych łydek stawał się nie do wytrzymania, a przeciążony dodatkową masą kręgosłup lędźwiowy przypominał o swoim istnieniu uciążliwym bólem. Przy tym nie stosował żadnej specjalnej diety więc po mimo pewnego przyrostu obwodów tak istotnych dla każdego kulturysty w największym stopniu zwiększył swój obwód w pasie. Widziałem go znów w miesiąc po tym jak skończył swoją "kurację" sterydową z większych obwodów ramienia, uda niewiele zostało jedynym śladem przebytego cyklu był zalegający tłuszcz na brzuchu i w okolicach pośladków. Posłużyłem się tym przykładem aby Ci uświadomić, że masa mięśniowa i sterydy anaboliczne w kulturystyce to przede wszystkim ciężka praca, to ciągłe balansowanie między większym, a mniejszym złem, to niekończący się cykl powtórzeń, to rzemiosło i sztuka, straty finansowe, kontrolne wizyty u lekarza, może nawet utrata zdrowia. Nie wierz w to, czytelniku, że "brojlery", z pierwszych stron magazynów kulturystycznych zrobiły swoją masę jedząc tylko ryż i ćwicząc programem takiego lub innego mistrza, stosując taką czy inną rewelacyjną odżywkę dla top kulturystów, ćwicząc 7 razy w tygodniu. "Zrobienie" takiego ciała to program przypominający swoją złożonością, z całą swoją aparaturą medyczną lot pierwszego człowieka na Księżyc. Chcesz być niewolnikiem tego wszystkiego? Czy wybierasz inną drogę? Zaraz odpowiesz mi trenuję taki lub inny sport walki (może kick-box, boks, judo, zapasy) albo po prostu chcę trochę "przypakować", aby spłacić dług większemu kolesiowi, który kiedyś wszedł mi w drogę i sprawić mu łomot, ale czy myślisz, że na jednym cyklu się skończy? Cały problem w tej materii to utrzymanie zrobionej masy mięśniowej po cyklu, a ze skończeniem przyjmowania anabolików organizm stopniowo dąży do stanu równowagi a więc zmniejszenia sztucznie osiągniętej masy. Znacznie gorzej jest jednak gdy po odstawieniu anaboliku będziesz dalej przybierał na wadze. Zastanawiasz sie jak to możliwe? W czasie cyklu z użyciem anabolików przyjmowałeś przecież znaczne ilości białka (ok. 2,5mg na kg wagi ciała), jadłeś więcej niż zwykle węglowodanów ogólnie - większe ilości kalorii, napompowałeś swoje mięśnie ale co było nie do uniknięcia także swoją tkankę tłuszczową. Rozregulowany układ hormonalny i nerwowy będą po cyklu nadal domagać sie większej liczby kalorii ale teraz nie ma już w organizmie anaboliku, który zamienił by je w białko mięśni, nadmiar przyjmowanych dalej kalorii może zamienić się w tłuszcz.

Mówiliśmy o tym, że testosteron enanthat ma silnie wyrażone własności androgenne, niekorzystne dla kulturystów. W czasie cyklu dochodzi do zatrzymania w ustroju dużych ilości wody, jonów sodu, wapnia, magnezu, potasu. Może to prowadzić do przejściowego nadciśnienia tętniczego krwi. Fizjologiczna norma ciśnienia dla zdrowego 30-letniego mężczyzny jest ok. 140/85 mmHg w spoczynku, w pozycji leżącej. Jeżeli wartości są wyższe należy skonsultować się z lekarzem. Innym nieprzyjemnym działaniem ubocznym testosteronu jest ginekomastia. Testosteron wprowadzony do organizmu z zewnątrz konwertuje do estrogenów-hormonów kobiecych, z którymi jest blisko spokrewniony swoją budową chemiczną, stąd pod wpływem większego ich stężenia w organizmie odkładanie się tkanki tłuszczowej wokół sutków. Problem ten zazwyczaj znika sam po skończeniu cyklu ale wskazane może być przyjmowanie tzw. związków antyestrogenowych blokujących receptory estrogenowe w różnych tkankach m.in. w tkance tłuszczowej. Jak często powinien być podawany enanthat testosteronu? Niektóre źródła podają, że powinien być podawany raz na 4 tygodnie. Jednak nowsze badania pokazały, że gdy jest stosowany u pacjentów z taką częstością już po 2 tygodniach występował u nich spadek napędu psychoruchowego i libido (popędu płciowego), obniżenie nastroju. Stwierdzono w dalszych badaniach, że już po 5 dniach po podaniu enanthanu jego poziom we krwi gwałtownie maleje. W związku z tym najbardziej optymalne w leczeniu wydaje się podawanie tej formy testosteronu w zastrzykach co 7 dni. Do zrobienia solidnej masy mięśniowej i siły nadaje sie enanthat szczególnie w połączeniu z metandienonem, nandrolonem, stanazololem, oxymetholonem. Przykładowe połączenie 2 najbardziej u nas popularnych środków: Enanthat testosteronu 400-500mg tygodniowo +30mg metandienonu dziennie. Na takim stacku niektórzy kulturyści robią nawet 10kg masy w ciągu 1 cyklu (ok. 4-5 tygodni). Przyjmowany też bywa z innym bardzo silnym anabolikiem doustnym; oxymetholonem. Oxymetholon zwykle jest stosowany przez kulturystów "zaawansowanych", a rozbieżność dawkowania, jak w przypadku każdego innego anaboliku jest bardzo duża, od jednej do kilku tabletek 50 mg dziennie. Należy pamiętać, że przy stosowaniu oxymetholonu retencja wody w organizmie jest szczególnie duża i że nie powinno się go stosować zbyt długo, gdyż stosunkowo szybko receptory w komórkach mięśniowych stają się na niego niewrażliwe.  

Wszystkie preparaty testosteronu do wstrzyknięć domięśniowych na podłożu olejowym powinny być chronione przed światłem, przechowywane w temperaturze  ok. 5 stopni C. W przyblizeniu taka temperatura jest na najniższej półce lodówki, przechowywany w wyższej temperaturze enanthat może ulec inaktywacji biologicznej. Cena 1 ampułki 100mg na czarnym rynku ok. 10 zł.
 

Autor - Jacek Czech
Przygotował - Spayky


PROPIONAT TESTOSTERONU

Testex (USA) 50mg/ml i 100mg/m.
Testosteron (Jugosławia) 25mg/ml i 50mg/ml.
Testosteron propionicum (Polska) 10mg/ml i 25mg/ml.

Propionat testosteronu jest drugim lub trzecim pod względem popularności i dostępności estrem testosteronu w naszym kraju. Jest to krótko-łańcuchowy ester oparty na podłożu olejowym (olej sezamowy) do stosowania domięśniowego w postaci zastrzyków.
Jego podstawową zaletą jest to, że początek działania jest znacznie szybszy niż innych estrów testosteronu o dłuższym łańcuchu np. tak rozpowszechnionego u nas enanthatu. Podczas gdy enanthat ze względu na swój długi okres półtrwania przyjmowany jest przez kulturystów średnio co 7 dni, propionat jest przyjmowany co około 2 lub 3 dni ze względu na krótszy okres półtrwania w organizmie.

Propionat testosteronu jest bardzo skuteczny jeśli chodzi nam o szybki przyrost masy mięśniowej i siły. Podczas stosowania propionatu efekty uboczne są znacznie słabiej wyrażone niż przy stosowaniu enanthatu. Być może wynika to z tego, że nie osiąga on tak wysokich wartości we krwi jak enanthat. Od enanthatu odróżnia go także znacznie mniejsza retencja wody i minerałów w organizmie i mniejsze ryzyko ginekomastii. Masa zrobiona na propionacie jest bardziej "sucha", a mięśnie wyraźniej zaznaczone. Ponieważ jest to preparat testosteronu uboczne efekty androgenne są nie do uniknięcia. warto zwrócić uwagę również na to, że w przeciwieństwie do enanthatu jest podawany znacznie częściej.

Popularne wśród budujących masę mięśniową kulturystów może być połączenie: metandienonu-przyjmowanego codziennie doustnie (od 1 do kilku tabletek), enanthatu testosteronu (od 1 do kilku ampułek wstrzykiwanych raz na tydzień) i propionatu testosteronu (np: 1-2 ampułek wstrzykiwanych co drugi dzień).
Sam propionat już nawet po jednorazowym przyjęciu może dawać zauważalny wzrost siły i wytrzymałości na treningu oraz większą motywację do wysiłku i lepsze samopoczucie. Cena 1 ampułki 25mg na czarnym rynku wynosi ok. 5zł.

 

                                                                                  Autor - Jacek Czech
Przygotował - Spayky
 

Można go porównać z polskim omnadrenem , ale ma mniej skutków ubocznych i nie aromatyzuje tak mocno  ( nie zalewa mięśni tak bardzo wodą  ) . Jest również mniej toksyczny od innych rodzajów testosteronu , a szczególni od testosteronu supension.

Sustanon jest mieszanką czterech rodzajów testosteronu . A dokładnie : propionate , phenylpropionate , isocarpate i decanoate . Każdy 1ml zawiera 250 mg dwóch rodzajów testosteronu o krótkotrwałym dzialaniu , jednego o średnio długim dzialaniu i jednego o długim . Jeżeli weźmie się tylko jeden rodzaj testosteronu , potrzeba kilku dni na rozejście się , od miejsca wstrzyknięcia w organizm , do osiągnięcia szczytowego efektu .

Przy sustanonie 250 uzyskuje się cztery szczyty i dużo dłuższe oddziaływanie.

Jest sterydem , który stosowany jest w cyklu na masę . Przeważnie bierze się go od 250 mg do 500 mg tygodniowo ( dawki dużo wieksze , nie są juz rzadkościa ) .

Dobre efekty osiąga się w połączeniu z z decą  , ale również z  winstrolem i metanabolem .

 
Skutki uboczne to : ginekomastia , łysienie , utrata popędu płciowego , podwyższona drażliwość , uszkodzenia wewnętrznych organów i możliwość wystąpienia innych problemów zdrowotnych 

Przygotował - SCREAM

[email protected]


OMNADREN 250

Skład: ampułka - 1ml roztworu olejowego zawiera:
60 mg fenylopropionianu testosteronu
30 mg propionianu testosteronu
60 mg izoheksanianu testosteronu
100 mg heksanianu testosteronu 

Omnadren 250 jest olejowym preparatem złożonym z 4 różnych związków testosteronu. Produkowany jest w Polsce. Jest on mieszaniną estrów testosteronu, które po podaniu domięśniowym wchłaniają się z różną prędkością. Zapewnia to utrzymanie się stałego poziomu testosteronu przez dłuższy okres czasu. Testosteron po podaniu domięśniowym dostaje się bezpośrednio do krwi z pominięciem wątroby, a następnie wiąże się wokoło 99% z globuliną wiążącą androgeny. ok.1% pozostaje nie związany i jest formą aktywną biologicznie.
Dawkowanie Omnadrenu 250 w różnych zespołach chorobowych jest przyjmowane jako 1 ampułka (1ml) na 4 tygodnie we wstrzyknięciu domięśniowym.
W medycynie Omnadren 250 znalazł zastosowanie m.in. w leczeniu: impotencji spowodowanej hipogonadyzmem, zespole pokastracyjnym, hipogonadyzmie, a u kobiet m.in. w zaawansowanym raku gruczołu piersiowego.
Omnadren 250 ma silne właściwości anaboliczne i równie silne właściwości maskulinizujące (androgenne). W czasie stosowania Omnadrenu, w dawkach znacznie przekraczających lecznicze, dochodzi do bardzo dużego magazynowania wody w organizmie, co może wyrażać się już po kilkutygodniowym stosowaniu-obrzękami.
Obrzęki często umiejscawiają się w ciągu dnia w okolicach podudzi, uniemożliwiając chodzenie (dłuższy spacer powoduje bardzo dotkliwy ból). Inne działania uboczne Omnadrenu, wtedy gdy jest stosowany przez kulturystów w dużych dawkach, to znacznie podwyższony poziom agresji co może prowadzić do konfliktu z innymi osobami, a nawet do konfliktu z prawem. Równie uciążliwym działaniem ubocznym tego specyfiku może być trądzik posterydowy oraz zmiany zapalne skóry w postaci krost szczególnie na skórze pleców, barków, pośladków. Związane to jest z przemianą testosteronu do DHT, czyli dihydrotestosteronu, a bezpośrednio ze zwiększonym wydzielaniem przez gruczoły łojowe skóry i z zatkaniem ujść tych gruczołów. Omnadren jest jednym z tych sterydów, który jest stosowany przez różnych kulturystów w różnych ilościach. Mam na myśli to, że przez początkujących często jest przyjmowany w dawce 1 ampułka na tydzień lub dwa tygodnie ale spotkałem się też ze stosowaniem Omnadrenu 250 przez zaawansowanych kulturystów w ilościach dochodzących do 2 ampułek i więcej dziennie. Chyba nie muszę Cię przekonywać jak duże obciążenie mogą stanowić dla organizmu takie dawki i w jak wysokim natężeniu mogą wystąpić działania uboczne. Na czarnym rynku trzeba zapłacić od 80-100 zł za 5 ampułek, natomiast w aptece na receptę około 13 złotych za 1 ampułkę.

Autor - Jacek Czech
Przygotował - Spayky


WINSTROL DEPOT

Jest on lubianym sterydem w wielu dyscyplinach sportu.

Jest dobrym sterydem pod warunkiem, że odpowiednio go stosujemy. Jest to Także ważne, gdyż zastrzyki są bardziej efektywne niż tabletki. Substancja nie jest rozpuszczana w oleju tylko w wodzie. Dlatego musi być używany przez krótszy okres niż inne sterydy. Przez to, że rozpuszczany jest w wodzie, musi być częściej zażywany, niemal codziennie.

Dobre rezultaty można osiągnąć po 50 mg/dzień. Jest on dobry przed zawodami, Wraz z niskokaloryczną dietą daje wysoką jakość mięśni. Zwykle nie jest używany podczas diety jako jedyny. Często jest kombinowany z PARABOLANEM. Inną kombinacją jest 50 mg WINSTROLU DEPOT nadzień i FINA-JECTU 30 mg/dzień. Często FINAJECT jest zastępowany PARABOLANEM. W zależności od predyspozycji każdego zażywającego, atleci używają 50 mg WINSTROLU DEPOT każdego pierwszego, drugiego dnia i PARABOLANU 76 mg/l,5 ml każdego pierwszego dnia. W.-D. może być kombinowany z MASTERONEM, EQUIPOISE, HALOTESTINEM, OXANDROLONE, TESTOSTERONEM PROPIONATE, PRIMOBOLANEM i HCG.

Retencja wody i spadek wagi mięśni muskuł jest rzadki, może być zauważany jedynie po zaprzestaniu zażywania. Atleci, którym zależy na budowie masy i siły, często stosują WINSTROL DEPOT z DIANABOLEM, ANADROLEM 50, TESTOSTERONEM i DECA-DURABOLINEM (100 mg ANADROLU 50/dzień, 50 mg WINSTROLU DEPOT/dzień, 400 mg DECA-DURABOLINU/tydzień).

Starsi atleci i sterydowi nowicjusze mogą osiągnąć dobre efekty po WINSTRO-LU DEPOT z DECA-DURABOLINEM lub WINSTROL DEPOT z PRIMOBOLANEM DEPOT. Kiedy będą go brali w odpowiednich dawkach, efekty uboczne nie wystąpią. Problemy u kobiet mogą wystąpić, gdy biorą 50 mg 2 razy w tygodniu.

Efekty uboczne: niski głos, męskie symptomy. Efekty u kobiet i u mężczyzn: bóle głowy, zmiany poziomu HDL i LDL, skurcze i w rzadkich przypadkach podwyższone ciśnienie krwi.

Od kiedy jest rozpuszczany w wodzie, jest bardziej bolesny.

Jest bardzo dużo podróbek. Oryginalny specyfik można rozpoznać, że substancja jest oddzielona od wody. Kolor podróbki jest mleczny, biały. Nie kupuj ampułki, która zawiera więcej niż 1 ml substancji.

Oryginalny hiszpański WINSTROL ma brązowy wydruk na ampułce. Cena 50 mg-owego WINSTROLU DEPOT waha się pomiędzy 10 a 15 USD na "czarnym rynku".

W USA jest produkowany tylko dla potrzeb weterynarii. Jest też dostępny na naszym rynku, dobrze działający STANAZOLOL l ml 50 mg (Kenya), chwalony jest również STANOSUS 50 20 ml 50 mg/ml. Jest to oryginalny STANAZOLOL dla zwierząt, budujący suchą masę ciała, jak również dużą siłę. Jest produkowany przez firmę australijską JUROX. Butelka jest brązowego koloru z fioletowym napisem STANOSUS 50, w fioletowym prostokącie umieszczono również napisy ANABOLIC STEROID SUSPENSION, Powyżej jest napis w prostokącie CAUTION S4 i kilka czarno-czerwonych napisów ostrzegawczych. Datę ważności znajdziecie po lewej stronie, jest tam również numer serii. Po prawej zaś stronie jest podany sposób zażywania (oczywiście dla zwierząt).

Jest to wygodna forma, ponieważ kupując 2-3 butelki mamy wystarczającą ilość na cykl

Dostępna na rynku jest również STROMBA-JECT pakowana w strzykawkach po 3 szt., do których są dołączone igły. Jest to jednak towar drogi, ponieważ za l ml 50 mg trzeba zapłacić nawet 50 zł,

Przygotował - SCREAM

[email protected]


WINSTROL - TABLETKI

Ma wiele form, Tabletki są mniej efektywne niż zastrzyki. Odkąd tabletki 17-alfa, mają negatywny wpływ na wątrobę.

Powodem wielu przykrych efektów jest to, że atleci nie biorą odpowiednich dawek. Faktem jest, że zastrzyki WINSTROL-DEPOT brane w dawkach 50 mg/dzień, a tabletki często są brane dowolnie. Niektórzy biorą 2 mg a inni 12-25 tabletek na dzień. Jedna tabletka 2 m-gowa kosztuje 0,70 do l USD na "czarnym rynku",

Przez dłuższe branie mogą wystąpić bóle gastryczne i choroby wątroby. Kobiety powinny brać raczej tabletki (10-16 mg/dzień). Kiedy dzienne dawki są redukowane o 5,8 mg, uboczne efekty są rzadkie. Kiedy kobiety biorą zastrzyki możliwy jest wzrost efektów androgenicznych. Dawka powinna być rozłożona na rano i wieczór podczas posiłków, co minimalizuje bóle gastryczne.

Tabletki są produkowane w 5 mg-owej wersji tylko przez WINTHROP COMPANY w Belgii i przez STERLING-HEALTH na Węgrzech oraz przez Republikę Czeską.

Mimo tego, rzadko są dostępne na europejskim "czarnym rynku" Najczęściej dostępne są hiszpańskie i włoskie, produkowane przez ZAMBON. Mają listki z 10-20 tabletkami. Łatwo są rozpoznawalne bo są różowe. Hiszpańskie tabletki mają wybite "W" na tyle l zawierają 20 tabletek, kiedy włoskie zawierają tylko 10 tabletek i nie mają "W". Amerykańskie tabletki produkowane przez WINTROP i UPIOHN zawierają 2 m-gowe tabletki i nie są one na listkach, tylko w ampułkach. Oryginalne tabletki są twarde i nie kruszą się.

Przygotował - SCREAM

[email protected]


DECA-DURABOLIN

Retabolil (Węgry) ampułki 50mg/ 1ml.
Deca-Durabolin (Niemcy, Holandia) ampułki 50mg/ 1ml
Durabolin (Francja) ampułki 25mg/1ml
Anadur (Szwecja) ampułki 50mg/ ml.

Na całym świecie produkowany jest cały szereg preparatów opartych na tym związku. Między innymi fenylopropionian nandrolonu, dekanian nandrolonu, heksanian nandrolonu, undekanian nandrolonu, propionian nandrolonu i wiele innych pochodnych. W USA i Europie najbardziej rozpowszechnione są 2 pierwsze pochodne: dekanian nandrolonu w Polsce znany przede wszystkim pod nazwą Deca-Durabolin (produkt firmy Organon) oraz fenylopropionian nandrolonu (Durabolin firmy Organon).
 

Te dwie wyżej wymienione formy nandrolonu różnią się przede wszystkim okresem półtrwania w organizmie Dekanian, częściej stosowany przez kulturystów, jest aktywny w organizmie, dający efekty w postaci przyrostu masy mięśniowej, przez 6-7 dni i tak często jest przez nich przyjmowany. Informacja, że jest aktywny przez ok. tydzień może być dla niektórych myląca. Mam na myśli kulturystów i sportowców biorących udział w zawodach w czasie, których są wykonywane badania antydopingowe. Nandrolon jest wykrywalny w moczu jeszcze w kilka miesięcy po skończonym cyklu. Podręczniki medyczne natomiast podają, że często jest używany w leczeniu m.in.osteoporozy i powinien być przyjmowany w formie zastrzyku w ilości 25 do 50mg (1/2-1 ampułki) raz na 2-3 tygodnie.

Zacznę od opisu częściej stosowanego dekanianu nandrolonu. Jest on tak atrakcyjny zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych kulturystów ze względu na swe ciekawe własności. Po pierwsze jest lekiem pozbawionym działań hepatotoksycznych, nawet wtedy gdy jest stosowany w większych dawkach, przez dłuższy okres czasu.
Często stosowany przez lekarzy dla utrzymania dodatniego bilansu azotowego i białkowego w przewlekłych chorobach wątroby np. w marskości wątroby. Jest to cenna informacja dla tych kulturystów, którzy w przeszłości mieli problemy z wątrobą np. chorowali na WZW - wstrzepienne zapalenie wątroby. Stosowany również jako lek z wyboru w długotrwałym leczeniu pacjentów wyniszczonych, chorych na AIDS-w celu utrzymania dodatniego bilansu azotowego.
 

W czasie stosowania tego preparatu wskazana jest okresowa kontrola stężenia wapnia i magnezu we krwi ze względu na to, że w czasie stosowania nandrolonu dochodzi także do zatrzymania tych dwóch minerałów. Po drugie dekanian nandrolonu ma zdecydowanie silniej wyrażone działanie anaboliczne niż androgenne to znaczy posiada wysoki indeks anaboliczny, bliski 10. Przypomnę że w przypadku domięśniowo stosowanych estrów testosteronu było to działanie pół na pół
(indeks 1). Ze słabiej wyrażonymi własnościami androgennymi wiążą się mniejsze działania uboczne w postaci retencji wody w tkance podskórnej oraz ginekomastii, która prawie nigdy nie występuje, nie ma także problemów z podwyższonym ciśnieniem krwi. Aromatyzacja do estrogenów w przypadku nandrolonu prawie nie występuje. Ze względu na swe silne własności anaboliczne przy łagodnych androgennych równie chętnie jak przez mężczyzn jest stosowany przez kobiety. Stosowanie dawek podtrzymujących takich jak w medycynie ok. 50mg dekanianu tygodniowo lub co dwa, trzy tygodnie, nie przynosi widocznych efektów w postaci gwałtownego przyrostu masy mięśniowej. Przyjmuje się większą rozpiętość stosowany tygodniowo ilości dekanianu nandrolonu w celu osiągnięcia przyrostu masy mięśniowej. Przez kulturystów zwykle jest stosowany w ilości 200-400 mg tygodniowo, dopiero przy tego rzędu dawkach dochodzi do znaczącego przyrostu masy. Dekanian nandrolonu chętnie jest stosowany w jednym cyklu w połączeniu z doustnym metandienonem lub domięśniowo podawanymi estrami testosteron.

Efektywne dawki uznawane przez większość kulturystów to np. 50-75mg podawane co 3 dni. Fenylopropionian chetnie jest stosowany w jednym cyklu z innymi sterydami anabolicznymi np. takimi jak wymienione wcześniej dla dekanianu. Deca-Durabolin jest jednym z najczęściej poszukiwanych na polskim rynku zachodnim anabolikiem. ze względu na duży popyt na ten środek, znaczna część ampułek jest podrabiana, zawierając zamiast nandrolonu np. estry testosteronu. Na czarnym rynku za 1 ampułkę 50mg Deca-durabolinu trzeba zapłacić od 50-60 zł. Deca-Duraboli został dopuszczony do obrotu farmaceutycznego w Polsce i dostępny jest w aptekach na receptę. Za 1 ampułkę zawierającą 50 mg trzeba zapłacić około 28 zł.

                                                                              Autor - Jacek Czech
Przygotował - Spayky


PARABOLAN

Jest sterydem produkowanym we Francji. Ma bardzo silne działanie anaboliczne i androgenne. Ma również dużo skutków ubocznych , głównie działa ujemnie na nerki. Nazwą w medycynie jest Trenobolon natomiast nazwa Parabolan jest nazwą handlową. Jest bardzo dobry do łączenia z innymi sterydami takimi jak Anavar. Należy pamiętać, że parabolan jest sterydem bardzo toksycznym dlatego okres jego używania nie powinien przekraczać okresu 6-8 tygodni.Kulturyści często stosują go przez 6 tygodni , a potem zmieniają go na specyfik o nazwie Masteron , który ma działanie zbliżone do parabolanu , lecz nie wykazuje tak dużej toksyczności. Steryd ten jest wykorzystywany raczej przez bardziej zaawansowanych kulturystów ( nie poleca się go sterydowym nowicjuszom ) . Jego zaletą jest przyrost siły , masy, oraz poprawienie twardości mięśni, być może dlatego kulturyści stosują go w okresie przygotowywania do zawodów. Z reguły stosuje się 1-2 zastrzyków w tygodniu. Parabolan nie aromatyzuje ( nie ciągnie wody ) i tym samym nie wywołuje ginekomasti , więc używanie Nolvadexu wydaje się rzeczą zbyteczną. Parabolan w czasie zażywania nie wykazuje skłonności do magazynowania w organiźmie, więc podczas cyklu sportowiec nie jest "nalany'' jak pod wpływem używania testosteronu czy metanabolu. Pakowany jest w fiolki z czerwonym nadrukiem , i co jest bardzo istotne każda ampułka tego preparatu jest pakowana pojedyńczo. Originalny Parabolan można odróżnia od podróbki to, że jego zapach przenika nawet przez fiolkę w której jest zamknięty (jest to silny intensywny zapach).
Cena czarnorynkowa za 1 strzał to 30-40 zł. Należy też pamiętać , ze po
zakończeniu kuracji należy wspomóc się HCG i clomidem.
 

Przygotował - SCREAM

[email protected]


OXANDROLON

Oxadrolone tabletki po 2,5mg
Anavar tabletki po 2,5 mg

Anavar jest doustnym sterydem anabolicznym, najprawdopodobniej o
najsilniejszych własnościach anabolicznych , ze wszystkich znanych sterydów,
przy jednocześnie małych własnościach androgennych. Anavar najczęściej
dostepny jest w postaci tabletek 2,5mg i jest sprzedawany w butelkach po 100
tabletek . Przyjmuje się, że efektywna dawka powodująca przyrosty czystej ,
pozbawionej tłuszczu masy mięśniowej to ok. 15-25mg dziennie (7-10tabletek)
dla mężczyzn i 3 tabletki dla kobiet. Cena leku dostępnego w aptekach Europy
Zachodniej wynosi ok 30$ za 100 tabletek. Cena czarnorynkowa to ok.3 US $ za
1 tabletkę, natomiast cena wytworzenia tego medykamentu jest bardzo niska .
Jest produkowany od wczesnych lat 60-tych .
Może to nie jest typowy steryd na masę, za to jednak powoduje duże przyrosty
siły co ma duże znaczenie dla przedstawicieli sportów gdzie liczy się siła a
drugo planową postacią jest masa . Przyrost siły powodowany jest prostym
mechanizmem podobnym do działania fosforanukreatyny .
Anavar powoduje wzrost stężenia kreatyny wewnątrz komórek mięsni poprzecznie
prążkowanych.
W kulturystyce aby zdobyć znaczne przyrosty stosowany jest najczęściej z
anabolikami o silnie wyrażonych właściwościach androgennych , np testosteron , Dianabol,Oxymentholon. Czarnorynkowa cena w Polsce wynosi ok 8-10 zł za 2,5mg tabletkę. Steryd ten, jest bardzo ceniony przez kulturystów z kilku powodów - nigdy nie aromatyzuje, nawet gdy przyjmowany jest w bardzo duzych dawkach, nie daje obrzęków zwiazanych z zatrzymaniem wody i jonów metali. Może być stosowany
przez zawodników którzy mają podwyższone spoczynkowe ciśnienie krwi.
Inną niezwykle ważną zaletą jest to, że jako steryd nie zablokowuje układu
podwzgórza-przysadka-jądra. W związku z tym nie dochodzi do przerwania
wydzielania endogennego testosteronu i nie
zachodzi potrzeba stosowania HCG po skończonym cyklu.Jako anabolik nie
będzie prowadził do syntezy i magazynowania tłuszczu. 

Przygotował - SCREAM

[email protected]


CLENBUTEROL

Inne nazwy preparatów:
Spiropent(Thomae,Niemcy)
tabletki 0,01mg-0,02mg
flakon 100ml i 250ml
krople 10ml i 30ml
Contraspasmin(Arzneimittelwerk, Dresden, Niemcy) tabletki 0,02mg
Clenbuterol( Pcharmachin,Bułgaria )
tabletki 0,02mg
Monores(Valeas,Włochy)
tabletki 0,01mg - 0,02mg

Clenbuterol jest od kilku lat stosowany przez kulturystów, początkowo w
późnych latach 80-tych i na poczatku 90-tych stosowany był w USA i na
zachodzie Europy przez hodowców bydła, którzy jako pierwsi zwrócili uwagę na
właściwości anaboloczne , a dokładnie antykataboliczne tego preparatu .
Kulturyści zaczęli stosować Clenbuterol celu utrzymania uzyskanej masy po
cyklu . Clenbuterol nie jest związkiem z grupy sterydów anabolicznych , rózni się od
nich budową chemiczną i odmiennym mechanizmem działania .
Poniewaz nie daje działań ubocznych w postaci maskulinizacji tak
charakterystycznej dla pochodnych testosteronu - chętnie stosowany jest
przez kobiety .
Clenbuterol jest lekiem stosowanym u pacjentów z astmą oskrzelową .
Jest używany po cyklu z użyciem sterydów , a także w okresie przygotowania
do zawodów w celu uzyskania rzeźby i nabrania definicji .
Clen ma własności kataboliczne dla tłuszczu w tkankach obwodowych , tzn. że
spala tłuszcz , wykazując jednocześnie działanie anaboliczne , w stosunku do
tkanki mięśniowej , co daje ciągły przyrost czystej masy mięśniowej , nawet
pomiędzy cyklami .

Cena tego specyfiku wynosi ok.70-100 zł-jest to cena oczywiście
czarnorynkowa. Ten specyfik działa katabolicznie na tkankę tłuszczową , jak
np. adrenalina czy efedryna .
Clenbuterol przyjmowany w odpowiednich dawkach prowadzi do tzw. efektu
termogenicznego , przejawiającego się podwyższeniem temperatury ciała ( o
około 1 stopień ) ,oraz co za tym idzie spalaniem tkanki tłuszczowej .
Również taki środek jak clen nie jest pozbawiony działan ubocznych
szczególnie kiedy jest stosowany w dużych ilościach . Pojawiają się po około
10 dniach brania i mogą objawiać się takimi symptomami jak bezsenność,
pobudzenie psychoruchowe, drżenie rąk , bóle głowy, bolesne skurcze mięśni ,
obnizony stan potasu w surowicy krwi , nudności , kołatania serca. To z
reguły ustaje po kilku dniach . Cena czarnorynkowa , to około 70-100 zł za
100 tabletek .

Przygotował - SCREAM

[email protected]


HGH. (Human Growth Hormone)
ludzki hormon wzrostu lub somatotropina przysadkowa

Genotropin w ampułkach po 4 j.m. i 16 j.m.
Norditropin w ampułkach po 12 j.m. i 24 j.m.

Bardzo modny wśród profesjonalnych sportowców środek anaboliczny ostatnio często pojawiający się w mediach nazywany "hormonem młodości".
Jego zastosowanie w celach podniesienia wydolności organizmu, zwiększenia siły lub masy mięśniowej praktykowane było już w latach 80-tych. Skąd biorą się tak skrajne opinie dotyczące tego hormonu? Zacznijmy od początku. GH jest naturalnie wytwarzany przez całe osobnicze życie w przysadce mózgowej każdego człowieka. Hormon wzrostu nie posiada budowy sterydowej tak jak większość leków przedstawionych dotychczas. Nie należy więc do grupy sterydów anabolicznych. Ale podobnie jak omówione dotychczas środki należy, obok np. testosteronu, insuliny do hormonów wykazujących działanie anaboliczne w stosunku do pewnych, tkanek w tym do szczególnie interesującej nas tkanki mięśniowej, a także tkanki łącznej (np. kości).

Ludzki hormon wzrostu jest białkiem, a dokładniej polipeptydem złożonym ze 191 aminokwasów, produkowanym przez komórki kwasochłonne przysadki mózgowej. Do celów leczniczych do 85 roku pozyskiwany był z przysadek zwłok ludzkich. Jednak zaniechano tego sposobu ze względu na zdarzające się od czasu do czasu przypadki przeniesienia razem z aktywnym biologicznie hormonem wirusa zapalenia mózgu powodującego postępujące kalectwo, a w efekcie śmierć zainfekowanej osoby. W chwili obecnej GH dopuszczony do obrotu farmaceutycznego, stosowany przez lekarzy, jest uzyskiwany w technologii bioinżynierii genetycznej, nie istnieje więc, w przypadku stosowania firmowego preparatu ryzyko zainfekowania wirusem zapalenia mózgu. Zajmijmy się teraz efektami biologicznymi działania hormonu wzrostu wytwarzanego naturalnie przez przysadkę mózgową.

Hormon wzrostu wykazuje działanie ogólnoustrojowe tzn. w całym okresie życia osobniczego wykazuje złożone, nieliniowe, zmienne zależnie od cyklu dobowego i wieku osobniczego działanie sterujące gospodarką azotową (białkową), węglowodanową, lipidową i mineralną organizmu. Przyjmuje się obecnie, że większość działań GH wywoływana jest pośrednio poprzez sterowanie na zasadzie złożonych mechanizmów biochemicznych, wytwarzanymi w wątrobie tzw. insulinopodobnymi czynnikami wzrostu: somatomedyny IGF 1 i IGF 2. Insulinopodobne czynniki wzrostu swoją budową chemiczną przypominają dobrze znany nam hormon insulinę. Nazwa somatomedyny wywodzi się stąd, że są one mediatorem pośrednim działania somatotropiny tzn. hormonu wzrostu. Teraz krótko o skutkach działania GH na komórki różnych tkanek.

W tkance mięśniowej.
GH wykazuje działanie insulinopodobne tzn. nasila transport do wnętrza komórek cukrów, przekształcanie glukozy w glikogen, zwiększa transport do wnętrza komórek wolnych aminokwasów, a następnie powoduje syntezę białka mięśni. GH podawany z zewnątrz zwierzętom doświadczalnym powoduje zmniejszenie stężenia w osoczu krwi wolnych aminokwasów, mniejsze wydalanie z moczem mocznika co związane jest z zaobserwowanym u tych zwierząt dodatnim bilansem azotowym. GH działając na tkankę mięśniową powoduje hipertrofię komórek mięśniowych tzn. zwiększenie ich objętości oraz to czego nie są w stanie spowodować nawet najlepsze sterydy anaboliczne - hiperplazję komórek mięśniowych, to znaczy zwiększenie ich liczby.
W wątrobie hormon wzrostu powoduje zwiększone wytwarzanie somatomedyn, o czym już wspomniałem, także wzmożone wytwarzanie glukozy w procesie glukoneogenezy (wykazuje więc działanie antagonistyczne w stosunku do insuliny), zwiększa też utlenianie kwasów tłuszczowych w wątrobie.

W tkance łącznej.
Pobudza wzrost kości i tkanki chrzęstnej. Przed zarośnięciem nasad kostnych powoduje wzrost kości na długość. U kulturystów przyjmujących GH, powoduje proporcjonalny do rozwoju mięśni rozwój tkanki łącznej wyrażający się wzmocnieniem i solidnym rozwojem układu kostnego oraz wiązadeł i chrząstek stawowych.

W tkance tłuszczowej obwodowej.
Powoduje jej rozpad z następowym uwalnianiem do krwioobiegu glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych. To ostatnie działanie w połączeniu z działaniem anabolicznym na tkankę mięśniową i brak działań ubocznych w postaci efektów androgennych tak charakterystycznych dla pochodnych testosteronu pomoże Ci zrozumieć dlaczego ten stuff jest tak atrakcyjny dla wszystkich kulturystów. Krótko o zastosowaniu GH w medycynie.

Hormon wzrostu jest stosowany od wielu lat w leczeniu dzieci z karłowatością spowodowaną brakiem tego hormonu w zespole Turnera, w niedoczynności przysadki spowodowanej całą gamą różnych schorzeń m.in. w gruczolaku przysadki, w okołoporodowej martwicy przysadki czyli zespole Sheehana.

W kulturystyce hormon wzrostu stosowany jest do budowania solidnej beztłuszczowej masy mięśniowej. Jego działanie anaboliczne potęgują środki z grupy sterydów anabolicznych, dlatego chętnie jest stosowany przez zaawansowanych kulturystów w połączeniu z nimi. Do podawania łącznie z hormonem wzrostu wykorzystywane są łagodne anaboliki o słabo wyrażonych właściwościach androgennych np. Deca-Durabolin, Winstrol Depot.
Hormon wzrostu zwiększa zapotrzebowanie organizmu na inne hormony anaboliczne naturalnie wytwarzane w organizmie przez tarczycę- T3 i T4, trzustkę-insulina, a także hormony płciowe-androgeny, estrogeny. Dlatego często praktykowane jest podawanie GH łącznie z hormonem wzrostu T3 i insuliną. GH nie powinno być stosowane u chorych z niewydolnością tarczycy.

Hormon wzrostu posiada krótki okres półtrwania w organizmie ok. jednej godziny. W tym czasie dochodzi do maksymalnej produkcji somatomedyn przez wątrobę. Po godzinie aktywności GH gwałtownie maleje.

Dlaczego GH jest podawany w małych dawkach kilka razy dziennie tak aby utrzymać jego stężenie w surowicy krwi na możliwie stałym poziomie np. 2 j.m. podskórnie 3-4 razy dziennie. W medycynie zalecane dawki dla dorosłych to początkowo 2 j.m. na dobę, zwiększając dawkę do 4 j.m. na dobę. Dawki zostały podane dla 100 kg osobnika.

Chciałbym jeszcze wrócić do pierwszego zdania tego rozdziału. Nazwałem GH ekskluzywnym anabolikiem przeznaczonym dla profesjonalnych kulturystów, traktujących poważnie swoje zajęcie. Miałem tutaj na myśli także cenę hormonu wzrostu. Na dzień dzisiejszy cena czarnorynkowa Genotropinu 16 j.m. jest w granicach 700-1000 zł.
 
Dodatkowe materiały, zdjęcia i komentarze forumowiczów do artykułu znajdziesz na forum klikając TUTAJ
 

 
zobacz także - odżywki, suplementy, odchudzanie
 


Opisy sterydów : sterydy, Sterydy, steroidy, koksy, koks, kox, opisy sterydów, opisy, metanabol, omnadren, omadren, t
Pomóż nam w ocenie artykułu - to zajmie tylko chwilkę! :-)
 
Jesteś 183800 osobą, która czyta ten artykuł.
Swoją ocenę przyznało 65 użytkowników. Średnia ocena - 8,9/10
 
Login SFD:   Hasło:   Ocena:    
autor / kontakt
 
Przygotował - Spayky
 
[email protected]
 
1 styczeń 2002